Ne miri se Karamarko olako s Brkićevim ambicijama i spačkama koje mu ovaj sprema pa ga je tako u nekoliko navrata pokušavao udaljiti iz stranke, istodobno ne dopuštajući mu da se skrasi u Uredu predsjednice kao savjetnik.
Gadan posao očekuje predsjednik HDZ-a Tomislava Karamarka, jer premda je bio jedini kandidat za preuzimanje stranke pred njim je stranački sabor, a time i nezahvalan posao. U bitci za Predsjedništvo stranke njemu i odabranicima neće se suprotstaviti nitko iz umjerene HDZ-ove struje, već donedavni suradnik, ali i najsnažniji stranački operativac te glavni tajnik stranke Milijan Brkić, čime se još jednom potvrđuju glasine o njihovom sukobu, koji je iz tjedna u tjedan sve dublji.
Europarlamentarac Andrej Plenković prepoznao je na vrijeme kako ovo nije trenutak za preuzimanje stranke, ali to ne znači da su se strasti u vladajućoj stranci smirile. Rat će trajati do 28. svibnja i to onaj pravi, terenski kada će delegati na saboru stranke izabrati članove vrha HDZ-a između ljudi iza kojih stanu Karamarko i Brkić. Bit će to realan pokazatelj odnosa snaga u HDZ-u jer odvit će se terenska bitka između dvojice trenutno najključnijih ljudi. A ona pak označava epilog sukoba između dvojca koji se zadnjih mjeseci slučajno, ili ne nalazi na suprotnim stranama.
Brkić, pomalo opravdano, šefu Karamarko zamjera što ga je izlizao i potrošio u priči o preuzimanju Ministarstva branitelja. To je čin koji se odvio mimo njegove volje, a koji mu je poljuljao imidž jer u priči su se pojavili repovi njegove kobne afere s prepisivanjem diplomskog rada. Izbori koji se u stranci kuhaju prilika su za Brkićev oporavak, a nade polaže u svoje ‘časno odustajanje’ od ministarske fotelje. Brkić će se sada kandidirati za zamjenika predsjednika stranke i na taj način utjecati na procese unutar hadezea, u kojemu nikada nije bilo više nezadovoljnika. Ne miri se Karamarko olako s Brkićevim ambicijama i spačkama koje mu ovaj sprema pa ga je tako u nekoliko navrata pokušavao udaljiti iz stranke, istodobno ne dopuštajući mu da se skrasi u Uredu predsjednice kao savjetnik.
Svjestan je Karamarko snage svojeg glavnog tajnika koji je unutar HDZ-a stvorio mrežu lojalnih pristaša koji znače veliku moć, i zato ga nipošto ne želi u svojoj blizini. Za glavnog tajnika HDZ-a nakon izbora namjerava predložiti karlovačkog gradonačelnika Damira Jelića, kojega je nedavno imenovao čelnikom svojeg izbornog stožera. Priča je to vrijedna smijeha, jer Jelić eto vodi izborni stožer čovjeku koji će izbore u svakom slučaju dobiti. No, s druge strane valja znati da je Karamarko sve izbore u svojoj hadezeovskoj političkoj povijesti dobio zahvaljujući Brkiću, kojega sada odbacuje u zamjenu za Jelića, dok će ovoga eliminirati s bilo koje više stranačke funkcije. Inače, gradonačelnik Karlovca vrlo je zanimljiva pojava u hrvatskoj politici, a sve donedavno prisan je bio baš s Brkićem, koji je u njemu vidio potencijalnog predsjednika stranke. Riječ je inače o konzervativcu kojemu je politički uzor Papa Ivan Pavao 2, a u svojem gradu izradio je spomenik ubijenoj djeci. A religija u njegovom životu ima tako velik značaj da stranačke kolege nerijetko vodi na duhovne susrete.
Osim Jelića, Karamarko u stranci računa na još neke pomalo izlizane snage poput Olega Butkovića, Josipe Rimac, Dubravke Šuice i Margarete Mađerić. S druge strane, ima i Brkić dosta snažnih igrača u svojem timu pa tako računa na Andriju Mikulića, Ivana Anušića, ministra Tomislava Tolušića i Darka Milinovića. Jezičac na vagi mogao bi biti politički tajnik stranke Tomislav Čuljak koji je u sukobu s Brkićem te bi se mogao prikloniti Karamarkovom timu. Teško je odrediti na čiju bi se stranu mogao svrstatiti dalmatinski ogranak stranke jer dio njih izrazito je nezadovoljajn podjelom zastupničkih mandata i ministarskih fotelja, iz čega se dade naslutiti da bi mogli prevagnuti na Brkićev mlin.